Z – 1915 City Directory

Z

Zebley Edward, porter J A Karlstrom, rms 21½ 4th st S

Zebley George J, bds 1036 1st ave S

Zebley Minnie (wid Samuel), res 1036 1st ave S

Zelinsky John J, tmstr Young’s Transfer Co, bds 416 A st S

Zelinsky Lottie (wid Bruno J), res 416 A st S

Zelinsky M Henry, emp N D Harness Co, bds 416 A st S

Zelinsky Miss Stephanie F, stenog, bds 416 A st S

Zeller Fred W, carp, bds 324 2nd ave N

Zeller Joseph A, printer Courier News, res 116 2nd st N

Zeller M Nicholas, bds 324 2nd ave N

Zeller Wm, carp, res 324 2nd ave N

Zenk Miss Margaret, clk, rms 119 2nd st N

Zenk Samuel, waiter W H Diemert & Co

Zervas Gustav, res 312 9th st N

Zervas Henry, bds 312 9th st N

Zervas Hubert, Meat Market 612 Front, res 528 1st ave N

Zervas Miss Mary, bkpr Hubert Zervas, bds same

Zimmerman Miss Anna, clk L F Moe & Co, bds 823 9th st N

Zimmerman George, farmer, res 823 9th st N

Zimmerman Miss Laura J, stenog, bds 823 9th st N

Zimmerman Philip H, bds 823 9th st N

Zimmerman Wm J, bds 823 9th st N

Zuehlsdorff Mrs Anna, milliner 24 4th st N, res 303 A st N

Zuehlsdorff Miss Matilda, bds 303 A st N

Zuehlsdorff Otto, farmer, res 303 A st N

Zuskerman Samuel, conf 402 10th st N, res same

W – 1915 City Directory

W

Waddell Miss Agnes, stenog C S Marden, bds 425 7th st S

Wade Edward U, justice of the peace office police station, res 203 8th ave S

Wagan Gust, lab, bds 214 8th st N

Wagner Johnston, V Pres Moorhead Natl Bank, res 509 4th ave S

Wagner Miss Lulu E, bds 509 4th ave S

Wagner Wm, farmer, res 415 4th st S

Wagoner Edward, painter, res 512 14th st N

Wahlgren Miss Adeline, nurse, rms 515 10th st S

Walker Charles F, dentist J N Brown, res 116 5th st S

Walker Ebenezer, res 617 11th st S

Walker Fred W, emp S P Diemert, res 415 6th st S

Walker George L, Real Estate and Insurance, First Natl Bank Blk, res 407 11th st S

Walker Keith M, bds 617 11th st S

Walker Robin S, tchr, bds 617 11th st S

Walberg Albin, carp, res 116 13th st N

Walline Edward (Kipples & Walline), res 514 5th st S

Walline Miss Rose M, tchr, bds 514 5th st S

Walsh Wm emp J I Case Co, rms 204 2nd ave N

Walsh Wm M, bkpr Heileman Brew Co, rms 224 6th st S

Walter Annie (wid Hollie M), res 602 9th st S

Wambach Alphonse A, bartndr W H Diemert & Co, res 115 7th st S

Wambach Joseph S, Sec & Treas W H Diemert & Co, res 26 5th ave S W

Wambach Matthew N, bartndr W H Diemert & Co, res 210 2nd ave N

Wambach Nicholas C, bar mngr W H Diemert & Co, res 611 5th ave S

Ward Clark L, emp Standard Oil Co, res 302 4th st N

Ward Rev W Hewton, rector St John’s church, rms 119 4th st S

Warner Ambrose J, supt city water and light dept, res 419 A st S

Warner Miss Cora E, clk N W Hospital, bds 419 A st S

Warner Miss Grace M, clk A L Moody, bds 419 A st S

Warner Miss Mabel E, tchr, bds 419 A st S

Waterman Frank D, cook, res 702 7th ave S

Watt Miss Bernice, bds 107 9th st S

Weber Theresa, domestic, 301 6th st S

Week Isaac C, grocer 716 Front, rms 430 4th st S

Wegen Edward, barber C J Crosgrove, res 122 2nd ave N

Weickert Adolphus H, meat ctr G M Huffaker, res Martinson blk

Weickert Oscar, clk A Stern & Co, bds Martinson blk

Weidner Amelia (wid Fred), bds 518 4th st S

Weingarten Emil, clothing, res 121 6th st S

Weld Frank A, Pres State Normal Sch, res 403 8th st S

Welsh Patrick, farmer, res 211 7th st S

Welter Miss Helen, student, bds 430 9th st S

Welter Leslie, potatoes 15 6th st S, res 430 9th st S

Welter Leslie Jr, bds 430 9th st S

Wendt Charles L, driver O J de Lendrecie Co, res 811 A st S

Wenger Jacob F, driver O J de Lendrecie Co, bds 1203 7th st S

Wensel Fred R, bkpr Hamm Brew Co, bds 201 1st st N

Wensel Joseph, meat ctr G M Huffaker, res 201 1st st N

Wensel Joseph A, meat ctr G M Huffaker, bds 201 1st st N

Wentzell Martin O (Christianson & Wentzell), res 323 11th st N

Went.zell Melvin B, student, bds 323 11th st N

Wentzell Oscar T, driver Christianson & W, res 910 4th ave S

Wentzell Otis T, tchr, bds 323 11th st N

Wentzell Miss Theresa L, bds 323 11th st N

Werden Miss Christine, housekpr, 112 4th st N

Wergen Otto, shoemkr 4 4th st S, res 103 4th st N

West Charles, bartndr Wilson & Larson, res 716 8th st S

Westberg Claus A, clk post office, bds 419 10th st S

Westberg Frank A, painter, res 324 9th st N

Westberg Miss Freda C, clk O D Hilde, bds 419 10th st S

Westberg Johanna (wid Erick), res 419 10th st S

Westberg Miss Selma M, tchr, bds 419 10th st S

Westberg S Oscar, Cash First State Bank, res 808 5th st S

Westerdahl Albin, musician Lyceum Theatre, bds 402 9th ave N

Western Bottling Works, M Simonitsch Propr, 615 Front

Western Union Telegraph Co, Miss E Dapper mngr, 4 6th st N

Westling Peter, sec & treas M’h’d Farmers’ Elev Co, res 303 10th st N

Westlund Miss Anna M, clk Home Tea Co, bds 327 A st N

Westlund Gustave, emp Ford Motor Co, bds 327 A st N

Westlund Louis, res rear 514 3rd ave S

Westlund Oscar S, emp N P Ry, bds 327 A st N

Westlund Samuel, car inspr N P Ry, res 327 A st N

Weum Miss Anna, bds 803 6th st S

Weum Mons T, Pres First State Bank, res 803 6th st S

Weum Rudolph L, clk First State Bank, bds 803 6th st S

Whaley Archie, res 206 4th ave S

Whaley Archie G, dep sheriff, bds 920 8th ave N

Wheeler Edwin J, pres Wheeler Land Co, res 515 8th st S

Wheeler Hall, 7th ave S cor 12th ave

Wheeler Land Co, E J Wheeler pres, L D Evans v pres, Wheeler blk

Wheeler Louis E, clk H Bachenheimer, bds 515 8th st S

Wheeler Percy E, reporter Fargo Forum, bds 515 8th st S

Whitney Cecil, bds 709 4th st S

Whitney Emmett, bds 709 4th st S

Whitney Wilhelm, bds 709 4th st S

Wickham J, tchr High Sch, rms 323 7th st S

Wickstrom Victor, carp, res 805 Front

Widing Miss Delia R, tchr, bds 1106 7th ave S

Widing Miss Hattie E, dressmkr, bds 1106 7th ave S

Widing John P, res 1106 7th ave S

Wije Andrew H, real estate 2 8th st N, res 418 6th st S

Wije Rauel A, tchr Agrl College, bds 418 6th st S

Wilhelm George W, Agt P Sehoenhofen Brew Co and City Treas, res 402 9th st S

Wilhelm W Reid, bkpr P Schoenhofen Brew Co, bds 402 9th st S

Wilk Herman, sec Empire Bottling Wks, res 323 7th st S

Wilk Mortimer A, student, bds 323 7th st S

Williams Albert C, porter C J Crosgrove, rms 103 1st st N

Williams Alice (wid Robert C), bds 423 11th st S

Williams Archie, shoemkr Carl Dommer, bds Scandia Hotel

Williams Charles, emp A M Hopeman, res 510 4th st S

Williams Claire W, clk, bds 409 9th st N

Williams Mrs Eva P, res 409 9th st N

Williams Frank L, clk J Gund Brew Co, res 908 2nd ave N

Williams Miss Hazel B, clk Woolworth Co, bds 409 9th st N

Williams John T, mngr North Am & Postal Telgh Co, bds 105 10th st N

Williams Richard, res 423 11th st S

Williams Miss Stella M, bkpr Woolworth Co, bds 409 9th st N

Wilson Edward (Wilson & Larson), res 203 3rd st N

Wilson George, rms 124 8th st N

Wilson Leonard D, trav agt, res 715 2nd ave S

Wilson Miss Tena, cook Moorhead Hospital

Wilson & Larson (Edward Wilson, Anton Larson), saloon 2101st ave N

Winger Fred, driver J C Hauser, bds 811 A st S

Winquist Theodore, res 415 1st ave N

Winters Charles, clk Pederson Merc Co, rms 510 4th st S

Winthin Miss Alvina, bds 424 13th st N

Witherow Byron H, res 414 9th st S

Witherow James M, lawyer 406½ Front, res 623 7th st S

Wogman Nels A, farmer, res 4th ave S near G N tracks

Wognild Miss Margaret, marker Moorhead laundry, bds 220 6th st S

Wold Miss Anna, clk Herbst Dept store, bds 115 4th st N

Wold Clara (wid Christian W), res 623 5th st S

Wold Oscar J, printer, res 232 1st st N

Wolfe J Pierce, Insurance 406½ Front, res 431 7th

Wood Allen F, tchr Normal Sch, res 606 5th ave S

Wood Leman P, res 403 4th st S

Wood Mrs May, cook, bds 620 Front

Woodbury Mary A (wid David P), res 525 10th st N

Woodbury Miss Winnie E, emp Park G & M, bds 525 10th st N

Woodman John O, res 318 lst ave N

Woolf Walter E, res 408 9th st N

Wragg Earl C, bds 311 A st S

Wragg Edward C, cleaner 16 4th st S, res 20 4th ave S W

Wragg Frank, res 311 A st S

Wragg Mrs Mary E, res 20 4th ave S W

Wright Albert J (A J Wright & Sons), res 603 2nd ave S

Wright A J & Sons (A J, A L, W C and R S), Tents and Awnings Window Shades, Undertakers and Funeral Directors, 108-112 5th st S

Wright Albert R, mach, res 120 5th st S

Wright Allen, clk Stern & Field, rms 306 6th st S

Wright A Lawrence (A J Wright & Sons), bds 603 2nd ave S

Wright David K, drayman, res 404 15th st N

Wright Edgar E, student, bds 603 2nd ave S

Wright Miss Lillian C, music tchr, bds 603 2nd ave S

Wright R Sherman (A J Wright & Sons), bds 603 2nd ave S

Wright Walter C (A J Wright & Sons), bds 603 2nd ave S

Wright Wm W, clk, bds 120 5th st S

Wyatt Wm C, clk post office, res 210 9th st N

V – 1915 City Directory

V

Vamraak Trena, domestic, Concordia College

Vang Peter, lab, bds 615 6th st S

Van Horn Daniel, porter New Columbia Hotel

Van Houten Eilko, broker, res 315 8th st S

Van Vlissingen Elizabeth (wid Paul), res 316 11th st N

Van Vlissingen Miss Ida M, bds 316 11th st N

Verne Paul C, dentist 402 Front, res 715 6th st S

Verne Victor E, physician 402 Front, res 415 3rd ave S

Vickers Miss Fay, rms 308 1st ave N

Vieaux Patrick A, emp A J Wright & Sons, res 125 2nd ave S

Vik Brynjulf C, clk I C Week, res 506 10th st S

Vincent Charles G, coroner, res 506 4th st S

Vincent John C, real estate, res 503 6th st S

Vinton John, driver fire dept, rms 415 Front

Volkes Rose, emp Northern Hotel, bds 214 1st ave N

Von Hale Henry, res 211 9th st N

Vowles Mrs Ella B, tchr Fargo College, res 302 1st st N

Vowles Guy R, prof Fargo College, res 302 1st st N

T – 1915 City Directory

T

Tang Severt O, supt of schools, res Columbia Hotel

Taylor Mrs Emma H, res 1022 8th ave S

Third Ward School, 2nd ave N cor 10th st

Thomas Anton, plasterer, rms 212 6th ave S

Thomas Harry, waiter L Howard, rms 122 2nd ave N

Thompkins Wm, res 121 4th st N

Thompson Miss Betsy, cook, Wheeler Hall

Thompson Miss Clara S, tchr, bds 119 5th st S

Thompson Miss Cora, nurse, rms 515 10th st S

Thompson George J (M Plumbing & H Co), res 920 4th ave S

Thompson Rev George K, prof Concordia College, res same

Thompson George P T, collr M Plumbing Co, bds 920 4th ave S

Thompson Hans, carp, rms 211 1st st N

Thompson Miss Irene S, tchr, bds 119 5th st S

Thompson Iver N, trav agt, res 119 5th st S

Thompson J Norman, insurance, bds 119 5th st S

Thompson Miss Maude L, tchr, bds 119 5th st S

Thompson Thomas J, res 821 6th st S

Thompson Thora, domestic, Wheeler Hall

Thompson Miss Vera, waiter M Anderson, bds 306 1st ave S

Thomson Michael E, res 418 2nd ave N

Thoreson Amund, bartndr Mattson & Thoreson, res 516 3rd st S

Thoreson Ole (Mattson & Thoreson), res 123 2nd st N

Thornton Miss Agnes, tchr Normal Sch, bds 621 9th st S

Thornton Lena (wid James), bds 60 4th ave S W

Thornton Miss Natalie, preceptress Comstock Hall, Normal Sch

Thorsen Miss Adlyn, clk W J Awty, bds 217 4th st N

Thorsen Arthur, bds 217 4th st N

Thorsen Betsy (wid Andrew), res 217 4th st N

Thorsen Nicholas C, lab, res 1102 1st ave S

Thorson Miss Thea, clk Normal Sch, res Fargo

Thorvalson Thor, bds 15 5th st N

Thuney Jacob E, res 15 5th st N

Tillotson Bradley P, student, bds 316 5th st S

Tillotson Hon Wm R, Lawyer 602½ Front, res 316 5th st S

Tilseth Miss Edith V, tchr, bds 426 10th st S

Tilseth Halvor O, bricklayer, res 426 10th st S

Tilseth Miss Laura, student, bds 426 10th st S

Timlin P F, res Comstock Hotel

Tipperud Ella, res 320 9th st N

Titus Wm D, Treas and Mngr Moorhead News Co, res 301 6th st S

Tjonn Kristian, clk I C Week, rms 430 4th st S

Tollefson Lawrence, emp N D Culvert Co, res 900 5th ave N

Tonning Miss Johanna, res 719 1st st S

Tonning Miss Katherine, tchr, bds 1003 7th st S

Tonning Miss Marie E, tchr Concordia College, bds 719 1st st S

Tonning Ole, prof Concordia College, res 1003 7th st S

Tonning P Christian, res 1003 7th st S

Tonnesen Miss Dora, supt Moorhead Hospital, res same

Tonsager Carl, blksmith 101 8th st S, res 14 3rd st N

Toole Walter M, liquors 109 1st ave N, res 209 2nd st N

Torgerson Alfred M, driver Remley & Olson, res 719 2nd ave S

Torgerson Amund, res 715 2nd ave S

Torgerson Miss Signe J, stenog Bergseth Fish Co, bds 208 A st N

Torgerson Thorvald G, bds 715 2nd ave S

Torgerson Torgie E, emp Fargo foundry, bds 208 A st N

Torgunrud Halvor P, restaurant 302 1st ave N, res 110 3rd st N

Torkelson Sophia (wid Torkel), res 1517 1st ave N

Torkelson Miss Sophia, bds 1517 1st ave N

Tornell Miss Lillian, bds 809 6th st S

Torson Miss Edith M, student, bds 214 6th st S

Torson Harry A, student, bds 214 6th st S

Torson Miss Lucy E, tchr, bds 214 6th st S

Torson Ralph K, bds 214 6th st S

Torson Thomas, insurance 402 Front, res 214 6th st S

Tosterud Charles N, res 705 1st st S

Tosterud C Matilda (wid Martin A), res 117 7th ave S

Tovaas Alvin M, pressman Moorhead News, res 60 4th ave S W

Tovaas Harry I, clk Ford Motor Co, bds 508 A st N

Tovaas Miss Jeannette, bds 508 A st S

Towns Miss Sylvia, bds 404 11th st N

Trautman John, res 414 13th st N

Tri State Telephone & Telgh Co, 602½Front

Trost Arnold A, teller First Natl Bank, bds 322 9th st S

Trost Edward F, bds 322 9th st S

Trost Joseph J, water dealer, res 322 9th st S

Trott David C, res Wheeler blk

Truman George H, eng N P Ry, rms 1022 8th ave S

Tucker Wm M, tchr Normal Sch, res 431 7th st S

Tudahl John, saloon 402 Front, res 703 4th st S

Tuffs Harry R, switchman N P Ry, res 814 2nd ave S

Tuffs Jennie (wid Robert), bds 814 2nd ave S

Tuttle C Frank, res 202 6th ave S

Tvedt Torkel O, eng city well, res 430 4th st S

Tvildal Andrew, emp W H Diemert & Co, res 511 11th st N

Tvildal Mat, emp W H Diemert & Co

Tweten John B, carp, bds 415 10th st N

Tweten Knute O, lab, res 415 10th st N

S – 1915 City Directory

S

St John’s Episcopal Church, 8th n e cor 2nd ave S

St Joseph’s Church, Rev Alfred Mayer rector, 4th st n e cor 1st ave N

St Joseph’s School, Sister Andrea directoress, 124 4th st N

Sanden Sina, domestic 401 9th st S

Sanders Anna (wid Peter), res 17 3rd ave S.W

Sanders Charles, emp J Kiefer, rms 406½ Front

Sanders Emil L, bds 17 3rd ave S W

Sanders Miss Jennie M, tchr Normal Sch, rms 429 9th st .S

Sanders Miss Theresa, nurse, bds 17 3rd ave S W

Sandie John S, carp, res 210 8th ave S

Sandie Joseph, student, bds 203 7th ave S

Sandie Mathias, bartndr J A Berg, res 120 6th st S

Sandie Rasmus S, carp, res 203 7th ave S

Sandie Stephen, carp, bds 710 5th st S

Sandie S Allen, emp N P Ry, bds 203 7th ave S

Sandness George J, eng Electric Light Pt, res 216 6th ave S

Sandness John H, student, bds 216 6th ave S

Sandther Miss Anna, emp H Moody, bds 121 8th ave S

Sandtorp Iver, bartndr E E Flaten, res 18 4th st S

Sannes Engebret J, clothing 722 Front, res 123 10th st S

Sannvall Gustave, emp J I Case Co, bds 305 A st N

Sannvall Mrs Jennie, res 305 A st N

Sather Ole, carp, res 9 6th ave S

Sather Ove, gasftr U L H & P Co, res 421 12th st S

Saumweber George, lunch room 23 4th st S, rms 112 4th st S

Saunders Mrs Sina, bds 309 7th ave S

Sauvageau Armand C, carp, bds 116 6th ave S

Sauvageau Edmund, carp, res 116 6th ave S

Sauvageau Julian, student, bds 116 6th ave S

Sauvagea.u Miss Lucy, emp N W Tel Co, bds 116 6th ave S

Sauvageau Miss Melina, dressmkr, bds 116 6th ave S

Sauvageau Xavier, res 10 3rd st N

Sawyer Wm E, res 220 8th st N

Scandia Hotel, Thor Logan propr, 20 4th st N

Schanders Miss Ella, stenog, bds 1026 1st ave N

Scull Christian, plumber 16 4th st N, res 409 10th st N

Schill Lambert J, plumber C Schill, bds 821 7th ave S

Schillerstrom Iver F, janitor Normal Sch, res 712 9th st S

Schlekau Fred J, bkpr J Kiefer, res 14 3rd ave S W

Schmeckel Theodore, emp G M Huffaker, bds Rex Hotel

Schmidt Brewing Co, D D Gaskell mngr, rear 10 4th st S

Schmitt John T, painter, res 107 9th st S

Schoenhofen Peter Brewing Co, G W Wilhelm Agt, 629 Front

Schrankel Joseph C, tmstr, bds 1104 1st ave S

Schrankel Patrick J, cook Comstock Hotel, res 1104 1st ave S

Schranz Bros (John and Pierre J), Garage, 16 4th st N

Schranz Miss Clara M, clk Humphrey & G, bds 222 8th st S

Schranz John (Schranz & Peterson), res 316 7th st S

Schranz Joseph B, bkpr W H Diemert & Co, res 315 4th st N

Schranz Miss Margaret, bds 222 8th st S

Schranz Miss Marie E, stenog, bds 222 8th st S

Schranz Pierre J (Schranz Bros), res 222 8th st S

Schranz Thomas N, clk Schranz & Peterson, bds 222 8th st S

Shranz & Peterson (John Schranz, C O Peterson), Saloon, 304 1st ave S

Schrenkel Patrick, chef Comstock Hotel

Schroeder Mrs Adela, res 401 9th st S

Schroeder Henry F, cigar mnfr 317 1st ave N, res same

Schroner Christ, carp Fridlund Bros, bds 432 10th st S

Schultz John, bds 418 2nd ave N

Schultz Otto H, bartndr Comstock Hotel, res 413 9th st N

Schumacher Andrew P, bds 521 9th st N

Schumacher Charles E, res 521 9th st N

Schumacher Miss Esther, bds 521 9th st N

Schumacher Jacob G, bds 521 9th st N

Schweitzer Charles C, janitor High Sch, res 1016 4th ave S

Scott Leonard J, clk N P Ry, res 706 2nd ave S

Scott Robert, painter, res 702 2nd ave S

Seaberg Oscar, carp, res 107, 8th ave S

Seburg Ole, res 204 3rd st N

Second Ward School, 6th ave s w cor 2nd st S

Seeley Joseph, emp R R V Seed House, bds 402 2nd ave N

Segerlund Charles, emp Remley & Olson, res 307 15th st N

Seilset Miss Jennie, clk L F Moe & Co, rms 704 4th st S

Seveland John B, bartndr J Kiefer, res 1024 3rd ave S

Sever Jacob A, farmer, res 323 5th st S

Shaheen Akel, pool hall 204 1st ave N, res Fargo

Shaheen Fay, clk W Shaheen, bds 77 4th ave S W

Shaheen Nassip, clk W Shaheen, bds 77 4th ave S W

Shaheen Wadie, pool hall 5 4th st N, res 77 4th ave S W

Shanahan Earl M, bartndr Schrang & Peterson, res 320 2nd ave N

Sharp Edgar E, Lawyer First Natl Bank blk, res 811 11th st S

Sharp Emmet M, clk Stern & Field, bds 421 9th st S

Sharp James H, probate judge, res 421 9th st S

Sharp James H Jr, student, bds 421 9th st S

Sharp Miss Julia A, tchr 2nd Ward Sch, bds 421 9th st S

Sharp Miss Philadelphia M, tchr, bds 421 9th st S

Shay Ole, rms 17 5th st N

Sheffield George W, opr G N Ry, res 612 1st ave N

Sheffield Miss Lucy M, tchr, bds 612 1st ave N

Sheridan Peter, rms 413 1st ave N

Sherlund Frank, bds E W Rundgren

Sherman Alfred, bartndr E F Smith, rms 112 4th st S

Sherman Bion C (B C Sherman & Co), rms 516 Front

Sherman B C & Co (B C and Ward Sherman), harness 516 Front

Sherman Ward (B C Sherman & Co), bds 12 8th st S

Shern Olga, domestic 603 8th st S

Sherrill Wm M, carp, res 419 9th st N

Shiley Arthur E, bicycle repr 16 5th st N, res 205 10th st S

Shoars Charles E, rms 211½ 4th st S

Siegel Wm, porter Matt Mickelson, res 212 4th st N

Siem Miss Annie, emp C E Belknap, rms Kassenborg blk

Sikes Charles H, gardener, res 323 6th st S

Sill Chester, mach Emerson-B Co, res 608 9th st N

Simmons Miss Amy E, clk Herbst Dept Store, bds 413 A st S

Simmons Charles W, musician, res 413 A st S

Simmons D Dwight (D D Simmons Co), res Fargo

Simmons D D Co (D D Simmons), 5 6th st N, Warehouse cor 7th st and G N tracks

Simmons George E, bds 413 A st S

Simonitsch Miss Adelaide E, bds 603 4th ave S

Simonitsch Aloysius N, student, bds 603 4th ave S

Simonitsch Miss Anna E, nurse, bds 603 4th ave S

Simonitsch Jacob M, bkpr V Blatz Brew Co, bds 603 4th ave S

Simonitsch Miss Julitta B, student, bds 603 4th ave S

Simonitsch Mathias, Propr Western Bottling Works and Agt Val Blatz Brew Co, res 603 4th ave S

Simonson Jacob, porter Wilson & Larson, rms 312 2nd ave N

Simonson Mary (wid Knute), res 112 4th st S

Simpson Burton G, lineman N W Tel Co, res 505 4th st S

Sinatte Miss Katherine, tchr Central Sch, bds 1023 7th ave S

Sindar Paul J, emp Shotwell Floral Co, res 323 6th st S

Sjoholm Miss Lillie, clk Quale & Martinson, bds 224 4th st N

Sjoholm Swen E, res 224 4th st N

Skauge Oscar O, clk Christianson & W, res 811 5th st S

Skog Charles, lab, res 225 11th st N

Skog Fritz, bds 225 11th st N

Skog Helmar J, lab, bds 225 11th st N

Skolin Adolph, bartndr Higgins Aske Co, rrns 220 1st st N

Skridsol Mrs Julia, res 16 3rd st N

Skridsol Olaf N, grocer 109 1st st N, res same

Smaby Carl, carp, res 403 4th st S

Smith Arnold E, res 103 7th ave S

Smith Arthur G (Iowa Land & Loan Co), rms 224 6th st S

Smith Edward F, saloon 300 1st ave S, res 124 4th st S

Smith George P, driver W D Morrow, res 1015 Front

Smith Miss Helen E, tchr Normal Sch, res Fargo

Smith John T, livery, res 113 1st st N

Smith Mrs Julia, res 213 2nd st S

Smith Julius, driver Fargo Mill Co, bds 105 7th ave S

Smith Miss Mary H, clk O N Skridsol, bds 113 1st st N

Smith Mons, res 105 7th ave S

Smith Moses, res 505 10th st S

Smith Miss M Esther, student, bds 124 4th st S

Smith Peter N, emp G N Ry, bds 1015 Front

Smith Wm, lab, res 11th st S bet 1st and 2nd ave

Snyder Adam, res 214 8th st N

Snyder Charles, res 14th st N cor 10th ave

Snyder George, res cor 15th st N and 8th ave

Snyder Rebecca (wid Philip), res 15th st cor 8th ave N

Snyder Samuel J, bds 15th st N cor 8th ave

Soenens Peter, lab, res 1230 1st ave S –

Solberg Alfred J (Solberg & Nelson), bds New Columbia

Solberg Mrs Mary, dressmkr, res 117 7th ave S

Solberg & Nelson (A J Solberg, A T Nelson), grocers 610 Front

Solman Hjalmer, cook, res 22 3rd st N

Solheim John A, bds 523 11th st S

Solman Helmer, cook, res 22 3rd st N

SondralL Oliver L, pros M’h’d Farmers Elev Co, res 1017 2nd ave N

Sontag Martin, res 903 7th ave S

Soosen Henry, saloon 11 4th st N, res 113 4th st N

Soreide Anders, janitor Concordia College, bds same

Soreide Olaf, eng Concordia College, bds same

Souers Arthur (Central Land Co), res 911 2nd ave S

Souers Eldon F, emp Remley & Olson, bds 611 10th st S

Souers Margaret (wid John), res 611 10th st S

South L Oscar, tmstr John Lamb, res 213 4th st S

Spaulding Arthur R, painter, res 1106 1st ave S

Sperling Frank, lather, res 1036 1st ave N

Sprague Elisha C, real est Kiefer blk, res 903 7th st S

Staake Edwin J, res 708 10th st S

Staake Miss Hildegard E, nurse, bds 708 10th st S

Staake Miss Olga C A, tchr, bds 708 10th st S

Staake Mrs Ulrika, midwife, res 708 10th st S

Stahl Mrs Lizzie, res 508 5th st S

Stahl Otto H, printer, bds 508 5th st S

Stalley Francis C, student, bds 714 8th st S

Stalley Frederick, register of Deeds, res 714 8th st S

Stalley Harold A, clk Fred Stalley, bds 714 8th st S

Standish Miss Margaret, bds 702 7th ave S

Stanford Conrad, driver Schoenhofen Brew Co

Star Implement Co, J H Hanson mngr, 621 Front

State Normal School, F A Weld Pres, 7th ave and 12th st S

Steen John, student, bds 117 7th st S

Steen Samuel A, res 117 7th st S

Stefanes Rudolph, res 705 1st st S

Steffarud Miss Alma, student, bds 807 9th st N

Steffarud Einar H, mach J I Case Co, bds 807 9th st N

Steffarud Emil H, mach J I Case Co, res 807 9th st N

Steffarud Henry, mach, bds 807 9th st N

Steffis Hubert, painter, bds 215 4th st N

Steger Miss Wanda S, sec pres Normal Sch, rms 819 11th st S

Stein Wm G, bartndr E F Smith, rms 112 4th st S

Stern Herbert, clk Stern & Field, rms 306 6th st S

Stern Joseph B, mngr Gartner & Co, rms 119 4th st S

Stern Sigmund C, clk Stern & Field, rms 305 4th st S

Stern & Field (H M & S M Field), Proprs Palace Clothing and Shoe Store, 404 Front

Steinberg Clementine (wid Benjamin), res 520½ Front

Steinberg Louis V, clk H Bachenheimer, bds 5201/2 Front

Stevens Hubert, bds 214 2nd st S

Stevens Martin J, bds 214 2nd st S

Stevens Thomas E, lab, res 214 2nd st S

Stevenson Miss M Adeline, tchr 2nd Ward Sch, bds 313 7th st S

Stevenson Wm J, farmer, res 313 7th st S

Still Miss Ada J, tchr, bds 811 2nd ave S

Still Miss Mary O, tchr, bds 811 2nd ave S

Still Wm J, carp, res 811 2nd ave S

Stockman John W, tchr Central Sch, rms 119 5th st S

Stodder Louis T, agt N P Ry, res 415 2nd ave S

Stodder Louis T Jr, messr Northern Ex Co, bds 415 2nd ave S

Stodder Miss Margaret W, bds 415 2nd ave S

Stodder Miss May L, student., bds 415 2nd ave S

Stoike Freda, emp New Columbia Hotel

Stolt Albert H, res 112 3rd st N

Stone Miss Hattie, bds 505 10th st S

Stonedahl Martha (wid Ole), nurse, rms 710 7th ave S

Strand Alexander, gardener, bds 13 7th ave S W

Strand Benjamin A, student, bds 13 7th ave S W

Strand Benjamin O, res 13 7th ave S W

Strand Miss Bertha M, student, bds 13 7th ave S W

Strand Thomas, emp N P Ry, bds E W Rundgren

Strathdee James R, res 223 16th st N

Streeter Mrs Nona, emp Remington Pkg Co, res 1036 1st ave S

Stribley John F, trav agt Standard Oil Co, res 1215 7th st S

Stribley Orris J, student, bds 1215 7th st S

Strom Miss Ethel, stenog F H Peterson, bds 121 8th ave S

Strom Iver, janitor Normal Sch

Strong August W, farmer, res 508 A st S

Strothman Adolph H, emp Fargo Feed Mill, bds 213 2nd st S

Strub Miss Anna, bds 1215 6th st S

Strub Bernard, bds 1215 6th st S

Strub Ferdinand, res 1215 6th st S

Strub Hugo, mach opr Fargo Forum, res 1203 6th st S

Strub Mrs Hugo, mach opr Moorhead News, res 1203 6th st S

Strub Joseph, bds 1215 6th st S

Strub Wm A, baker Geo Pirie Co, bds 1215 6th st S

Stubstad Christine, domestic, 610 9th st S

Studlien Robin O, bartndr J Kiefer, rms 10 3rd st N

Stitz Joseph, barber L J Moody, rms 120 5th st S

Sullivan A W, waiter W H Diemert & Co

Sullivan Patrick J, farmer, res 303 7th st S

Sullivan Wm H, bartndr Higgins Aske Co, rms 208 3rd st N

Sundahl Rasmus J, emp N P Ry, res 201 3rd st S

Sundfor Alfred, cook, res 415 1st ave N

Sundstad Miss Aurora, dressmkr, bds 522 A st S

Sundstad Elias C, res 522 A st S

Sundstrom Gust, fireman G N Ry, bds 101 11th st N

Surratt Frank, fireman G N Ry, rms 612 1st ave N

Sutton James C, cash G N Ry, res 124 14th st N

Sutton Ure C, carp, res Kassenborg blk

Svenkesen Signe (wid Gunder C), res 413 11th st S

Svenkesen Svenke C, bds 413 11th st S

Svenkesen Wm G, mach Harris Bros, bds 413 11th st S

Swadling Miss Gladys M, bds 706 3rd ave S

Swaldie Annie R (wid Ole), res 124 3rd st N

Swanholm Gust, meat ctr Benson & Olson, res 209 2nd st S

Swanholm Pehr, rms 823 Front

Swanson Carl, rms 218 11th st S

Swanson Miss Helen, bds 81 4th ave S W

Swanson Louis, tmstr John Lamb, res 23 5th st S

Swanson Nels, contractor, bds 1420 1st ave N

Swanson Otto, switchman N P Ry, res 211½ 1st st N

Swanson Peter, contractor, bds 1420 1st ave N

Swanson Peter, bartndr H C Miller, res 124 9th ave S

Swanson Miss Selma, dressmkr, bds 903 7th ave S

Swedberg Eleanor (wid Magnus), res 321 9th st N

Swedberg Miss Emma C, bds 321 9th st N

Swedish Luth Church, Rev F M Eckman pastor, 205 6th st S

Swedish Mission Church, 2nd ave S bet 9th and 10th sts

Swedman Ellen (wid Andrew J), res 418 10th st N

Swedman Enoch J, clk Pederson Merc Co, rms 418 10th st N

Swedman Rupert G, painter F Johnson Co, bds 418 10th st N

Swensen Albin W, student, bds 122 6th ave S

Swensen Christian, carp, res 122 6th ave S

Swensen Miss Minnie E, emp N D Ind Tel Co, bds 618 3rd st S

Swenson Samuel A, fireman Electric Light Pt, res 618 3rd st S

Swenson Andrew, farmer, res 824 12th ave S

Swenson Swen P, carp, res 1311 7th st S

Syron Mary A (wid Michael), bds 810 5th ave S

R – City Directory

R

Raastad Miss Mary, res 202 7th ave S

Rader Miss Charlotte, bds 124 5th st S

Rainey Miss Mary C, tchr Normal Sch, rms 503 7th st S

Rainville Walter T, emp Remley & Olson, res 307 10th st S

Ramsey John G, cigars 101 1st ave N, res 212 2nd st N

Ramstad Miss Ella, stenog, rms 304 4th st S

Ramstad Miss Nora, cash Stern & Field, bds 304 4th st S

Ramstad Oscar, bds 216 7th ave S

Rasmussen George B, res 301 7th ave S

Rasmussen Robert, barber 13 6th st 5, res 215 6th ave S

Rasmusson Halvor, res rear 705 4th ave S

Rathskeller, Junkin & Hill proprs, 114 1st st N

Reames Mary (wid Henry), res 413 1st ave N

Redman Martin, bartndr Higgins Aske Co, res 722 5th st S

Red River Farm Loan Co, C S Marden pres, F M Brophy v pres, Orris Oliver sec & treas, 602½ Front

Red River Valley Seed House, N J Olsen Pres, N R Olsen V Pres, F O Olsen Sec & Treas, Fuel Grain Seed and Potatoes, 601 Front

Reed Mrs Ada, nurse, res 712 9th st S

Reed Charles, bds 712 9th st S

Reed George W, eng N P Ry, res 114 3rd st N

Reeves K Wm, auctioneer, res 1023 8th ave S

Rehder Miss Pauline, student, bds 401 9th st S

Rehn Hjalmer, tmstr John Lamb, rms 18 5th st S

Reid Andrew, janitor 2nd Ward Sch, res 1020 4th ave S

Reid Miss Martha, bds 1020 4th ave S

Reif George A, bds 34 4th ave S W

Reif John F, dry cleaner 30 4th ave S W, res 34 4th ave S W

Reinhardt Bertha (wid Charles), res 214 9th st S

Reinhardt Clarence W, tmstr, bds 214 9th st S

Rell John P, farmer, bds 423 A st S

Remington Packing Co, R E Remington pres, W R Briggs v pres., W V Remington sec, P H Lamb treas, canners, corner 11th st and Front

Remington Wood V, sec Remington Pkg Co, bds 911 4th ave S

Remley Miss Anna, bds 604 5th ave S

Remley Carl E (Remley & Olson), res 210 3rd st N

Remley Carl J, emp U L H & P Co, bds 604, 5th ave S

Remley Edmund B, student, bds 210 3rd st N

Remley Miss Elizabeth M, clk H Moody, bds 604 5th ave S

Remley Mary (wid Frank X), res 604 5th ave S

Remley Nicholas B, emp Park G & M, res 118 7th st S

Remley Raymond J, bds 210 3rd st N

Remley & Olson (C E Remley, L S Olson), hardware 608 Front

Ress Frederick, mngr Houglum Furniture Co, res 120 5th st S

Rex Hotel, S G Dowrey propr, 204 1st ave N

Reynolds Clinton, driver C H Knapp, res 1036 1st ave N

Reyno1ds Ella N (wid Jacob W), res 420 10th st S

Rhinehart Peter, driver Empire Bottling Wks, res 122 2nd ave S

Rice Eliza (wid George C), bds 1106 1st ave S

Rice Stephen N, bartndr J Tudahl, res 219 6th ave S

Richards Miss Margaret, res 203 5th st S

Richards Robert A, farmer, res 203 5th st S

Richards Robert W, Pres Moorhead News Co, res 503 4th ave S

Richardson Wm T, agt G N Express Co, res 807 2nd ave S

Richmond Charles, driver J Kiefer, rms 19 6th st N

Ries Fidalius L, bartndr W H Diemert & Co, res 503 4th st S

Riggleman Hollis, emp Standard Oil Co, res 3rd ave N bet 13th and 14th sts

Riley Miss Mollie, bds 315 6th st S

Risan Miss Lena, bdds 507 1st ave S

Ritzschke Miss Anna, bds 525 10th st N

Roberts Herman E, Cash Moorhead Natl Bank, res 615 3rd ave S

Roberts Peter J, Turkish baths 13 4th st S, res same

Robertson Miss L Jean, tchr, bds 609 9th st S

Robertson Wm A, harnessmkr 618 Front, res 609 9th st S

Robideau Joseph, flagman N P Ry, bds 911 4th ave S

Roby Clyde H, blksmith Jones & Halvorson, bds 1104 4th ave S

Roche Burt J, res 215 3rd st S

Rodenkirch Albert J, bds 304 A st N

Rodenkirch Arthur P, cook, bds 304 A st N

Rodenkirch John, bds 304 A st N

Rodenkirch Mrs Louise, res 304 A st N

Roerick Patrick, plumber Chris Schill, bds 303 1st ave N

Rogers Henry C, City Agt Duluth Brewing & M Co, res 1101 1st ave S

Rognlie Wilhelm P, treas Concordia College, res 809 6th st S

Rohrenback Mexander, res 424 11th st N

Rosel Miss Emma L, bds 907 3rd ave S

Rosel F Wilbert, student, bds 907 3rd ave S

Rosel George K, eng, res 907 3rd ave S

Rosel Miss Mabel C, stenog, bds 907 3rd ave S

Rosel Wallace G, bds 907 3rd ave S

Rosenquist Herbert A, bds 15 5th st N

Rosenquist John, res 15 5th st N

Rosenthal Miss Esther A, stenog Courier News, bds 615 10th st S

Ross Clinton D, clk Bristol & S, res 113 3rd st N

Royther Arne T, bartndr Peter Meehan, res 121 8th ave S

Rubel Abraham, clothing 502 Front, res Fargo

Rudd Edward M, foreman Moorhead News, res 314 7th ave S

Rudolph Philip, bkpr Chris Schill, bds 304 1st st S

Rudolph Sebastian J, res 304 1st st S

Rudolph Stephen J, bds 304 1st st S

Rufer Cyrus E, emp Ford Motor Co, bds 410 4th st S

Rufer Miss Edna M, stenog, bds 410 4th st S

Rufer Wm H, emp N P Ry, res 410 4th st S

Rundgren Charles H, carp, bds 1422 5th ave N

Rundgren Miss Emma, waiter, bds 1422 5th ave N

Rundgren Ernest W, res 4th ave N bet 13th and 14th sts

Rundgren Frank A, car repr N P Ry, bds 1422 5th ave N

Rundgren Helena (wid Israel P), res 1422 5th ave N

Rusness Andrew C, emp Mnpls Brew Co, bds 55 4th ave S W /

Rusness Bernard B, bkpr R R V Seed House, res 124 9th st S

Rusness Miss Caroline, bds 55 4th ave S W

Rusness Edward J, emp Ford Motor Co, bds 55 4th ave S W

Rusness Miss Emma M, dressmkr, bds 55 4th ave S W

Rusness John K, res 55 4th ave S W

Rusness Miss Laura, bds 55 4th ave S W

Rusness L Wallace, elec, bds 55 4th ave S W

Rusness Oscar B, bkpr Moorhead Natl Bank, bds 55 4th ave S W

Russell Wm, Lawyer 602½ Front, res 608 8th st S

Rustad Fred A, res Kassenborg blk

Rustad Garfield H, lawyer 402 Front, res 1022 7th ave S

Rustad Mrs Hannah, hairdresser Kassenborg blk, res same

Rustad Oscar W, cash John Lamb, res 315 6th st S

Ruther John, emp Dixon Laundry, res 111 3rd st N

Ryan Archibald C, bds 823 1st ave S

Ryan James T, opr W U T Co, bds 823 1st ave S

Ryan Lena (wid James), res 823 1st ave S

Ryder John A, bartndr J A Karlstrom, res 219 3rd st S

Ryen Hans C, res 309 11th st S

Rygg Rasmus J, carp, res 710 5th st S

P – 1915 City Directory

P

Pabst Mrs Anna C, jeweler, res 223 6th st S

Pabst Brewing Co, Jacob Kiefer agt, 406 Front

Palace Clothing Store (Stern & Field), 404 Front

Palen Fred F, undertaker Beck-Morrow Co, res 614 4th ave S

Panchott Miss Anna C, clk O D Rude, bds 224 3rd st N

Pancliott Henry A, conf 512 Front, res 224 3rd st N

Park Burton P, bartndr J A Berg, res 620 Front

Parker John F, lab, res 1036 1st ave N

Parks Miss Clara, bds 321 11th st S

Parks Robert E (Parks & Helmer), res 321 11th st S

Parks Severn L, res 1023 3rd ave S

Parks & Helmer (R E Parks, S T Helmer), second hand, 114 5th st S

Patterson Albert, watchman G N Ry, res 504 14th st N

Patterson Harry, emp Northern Hotel, bds same

Patterson James, res 308 15th st N

Patterson Wm, farmer, res 509 14th st N

Paul Albert W, mngr Lyceum theatre, rms 13 4th st N

Paulson Miss Anna, bds 32 3rd ave S W

Paulson Christian, county treasurer, res 321 8th st S

Paulson Louis, clk New Columbia Hotel

Paulsrud Miss Alice B, student, bds 1105 4th ave S

Paulsrud Arthur M, emp Ford Motor Co, bds 1105 4th ave S

Paulsrud Oluf A, res 1105 4th ave S

Paxton Alva E, carp, res 915 11th st S

Paxton Miss Eva G, student, bds 520 10th st S

Paxton J Oscar, policeman, res 520 10th st S

Paxton Ralph E, clk post office, bds 520 10th st S

Paxton Miss Tessie, bds 520 10th st S

Paxton Victor, clk G E Freeberg, res 425 10th st S

Pearson Nels, bds 224 15th st N

Peck Ross E, tchr Central Sch, res 306 4th st N

Pederson Mercantile Co The, Ralph Pederson Pres, Anton H Erickson Treas, P H Pederson Sec, Wholesale Wines, Liquors and Cigars, 5-7-9 Fourth st S

Pederson Peder N, clk Pederson Merc Co, bds 424 4th st S

Pederson Peter H, Sec Pederson Mercantile Co, res 216 8th st S

Pederson Ralph, Pres Pederson Mercantile Co, res 424 4th st S

Pederson Richard K, asst mngr Hopeman Construction Co, res 418 4th st S

Pederson Miss Seneca M, bds 424 4th st S

Pehrson Emil H, sales Harris Bros, res 1012 3rd ave N

Pehrson Hokan, res 410 15th st N

Pehrson Nels P, Mngr N W Hospital, res 317 4th st N

Pehrson Miss Selma O, bds 410 15th st N

Penn Oil & Supply Co, Christian Granskov mngr, e end Front

Perley George E, Law, Loans and Real Estate 602½ Front, res 411 4th ave S

Perry Henry, res 322 2nd ave N

Perry Jackson G, janitor Fargo Natl Bank, res 107 2nd ave S

Peterson Miss Alma K, clk Herbst Dept store, bds 103 6th ave S

Peterson Andrew E, lather, bds 604 3rd st S

Peterson Andrew P, janitor M Natl bank, res 522 11th st S

Peterson Anna (wid Carl E), res 1012 4th ave N

Peterson Miss Anna, bds 522 11th st S

Peterson August, tmstr, res 1200 1st ave S

Peterson Carl, emp M Biscuit Co, bds 420 1st ave S

Peterson Carl J, tinner, bds 522 11th st S

Peterson Carl O (Schranz & Peterson), res 127 2nd st N

Peterson Miss Caroline, dressmkr, bds 223 8th ave S

Peterson Caroline W (wid Gustaf), bds 415 10th st S

Peterson Charles, farmer, res 710 10th ave N

Peterson Christ A, res 1016 3rd ave N

Peterson Christian, emp Fargo foundry, bds 103 6th ave S

Peterson Christian C, carp, res 223 7th ave S

Peterson Miss Clara, bds 204 A st N

Peterson Colbin, molder Fargo foundry, res 103 6th ave S

Peterson Miss Ellen, bds 522 11th st S

Peterson Ellen (wid Otto), res 1014 5th ave S

Peterson Miss Emma, tchr, bds 222 A st N

Peterson Enoch S, bkpr First Natl bank, res 215 8th ave S

Peterson Miss Esther, bds 503 4th st S

Peterson Frank A, bricklayer, bds 222 A st N

Peterson Frank H, lawyer 602½ Front, res 501 8th st S

Peterson Gust, bartndr Empire saloon, rms 420 1st ave S

Peterson G Emil, molder A G Anderson, res 415 10th st S

Peterson Miss Hannah, bds 222 A st N

Peterson Miss Hilda, student, bds 1200 1st ave S

Peterson Miss H Lena, bds 204 A st N

Peterson Inga (wid Peter), res 204 A st N

Peterson Jacob, carp, res 301 11th st S

Peterson John, bartndr J A Karlstrom, rms 114 7th st S

Peterson J Ewald, bds 415 10th st S

Peterson J Paul, student, bds 501 8th st S

Peterson Miss Lena, dressmkr, bds 604 3rd st S

Peterson Miss Lillian, bds 222 A st N

Peterson Miss Lillian C, bds 103 6th ave S

Peterson Louis, cook E F Smith, rms 112 4th st S

Peterson Louis, lather, res 518 3rd st S

Peterson Miss Mabel, nurse Moorhead Hospital

Peterson Martha (wid Louis), res 222 A st N

Peterson Martin, bds 204 A st N

Peterson Martin, bartndr C B Erdel

Peterson Mary M (wid Magnus), res 203 4th st S

Peterson Melchoir M, carp, res 212 11th st S

Peterson Otto, res 420 8th st S

Peterson Paul J, student, bds 215 8th ave S

Peterson Peter, bds 312 15th st N

Peterson Peter, emp N D Welding Co, res 220 A st N

Peterson P Wm, clk, bds 222 A st N

Peterson Richard B, emp Fargo foundry, res 309 A st S

Peterson Miss Selma, bds F A Rustad

Peterson Sigvart A, painter, res 902 3rd ave N

Peterson Sverre A, clk Solberg & Nelson, res 1013 5th ave N

Peterson Theodore J, bartndr Schranz & Peterson, res 403 1st ave S

Pickering Claude H, bartndr House of Lords, res 107 2nd ave N

Pillage Henry, lab, res 6 3rd st N

Pilot Alvin R, bds 224 6th st S

Pilot Arnold D, clk U L H & P Co, bds 224 6th st S

Pilot Miss Eckly H, tchr, bds 224 6th st S

Pilot Miss Kathryn, tchr, bds 224 6th st S

Pilot Louisa (wid Sydney S), res 224 6th st S

Pinkes Charles P, plumber M Plumbing Co, res 1103 4th ave S

Pinkney Lewis H, res 414 9th st S

Pinkney Loren G, bds 414 9th st S

Pinkney Miss Nellie M, bds 414 9th st S

Piper Miss Abbie, bds 218 9th st N

Piper Wm, trav agt, res 218 9th st N

Pitts Albert, res 304 A st N

Pitts John J, emp Natl Furn Co, res 321 A st N

Plummer Miss Jennie L, stenog Moorhead Hdwe Co, bds 806 2nd ave N

Plummer Walter R, bartndr Matt Mickelson, res 221 9th st S

Plummer Walter R, res 221 9th st S

Politiskj Andrew J, emp N P Ry, bds 214 1st st N

Politiski John, emp N P Ry, res 214 1st st N

Politiski John P, student, bds 214 1st st N

Pomeroy Chester T, trav agt, res 507 7th st S

Pomeroy Otis H, bds 16 6th st N

Pomeroy Sidney C, eng Remington Pkg Co, res 1036 1st ave S

Porteous David V, carp, res 616 9th st S

Porteous Lawrence D, bds 616 9th st S

Porter Miss Kezzie F, prin High Sch, rms 614 8th st S

Post Office, E L Flaten Postmaster, 1st ave S W cor 6th st S

Potter John D, cook, res 16 3rd ave S W

Powers J Harold, music tchr Normal Sch, res 429 9th st S

Prentice John H, driver Duluth Brew Co, bds 12½Front

Presting Gustav A, bkpr W H Diemert & Co, res 1018 3rd ave N

Preston Mrs Ellen J, res 918 4th ave N

Preston Harry D, painter, bds 918 4th ave N

Preston Wallace W, clk D W McDonald, bds 918 4th ave N

Price Martha H (wid Elias), res 222 2nd st N

Price Reginald G, City Clerk and Collector, Moorhead Water and Light Dept, res 425 8th st S

Pruitt Thomas P, tailor 811 Front, res same

Putman Joseph, lab, res 1230 1st ave S