S – 1915 City Directory

S

St John’s Episcopal Church, 8th n e cor 2nd ave S

St Joseph’s Church, Rev Alfred Mayer rector, 4th st n e cor 1st ave N

St Joseph’s School, Sister Andrea directoress, 124 4th st N

Sanden Sina, domestic 401 9th st S

Sanders Anna (wid Peter), res 17 3rd ave S.W

Sanders Charles, emp J Kiefer, rms 406½ Front

Sanders Emil L, bds 17 3rd ave S W

Sanders Miss Jennie M, tchr Normal Sch, rms 429 9th st .S

Sanders Miss Theresa, nurse, bds 17 3rd ave S W

Sandie John S, carp, res 210 8th ave S

Sandie Joseph, student, bds 203 7th ave S

Sandie Mathias, bartndr J A Berg, res 120 6th st S

Sandie Rasmus S, carp, res 203 7th ave S

Sandie Stephen, carp, bds 710 5th st S

Sandie S Allen, emp N P Ry, bds 203 7th ave S

Sandness George J, eng Electric Light Pt, res 216 6th ave S

Sandness John H, student, bds 216 6th ave S

Sandther Miss Anna, emp H Moody, bds 121 8th ave S

Sandtorp Iver, bartndr E E Flaten, res 18 4th st S

Sannes Engebret J, clothing 722 Front, res 123 10th st S

Sannvall Gustave, emp J I Case Co, bds 305 A st N

Sannvall Mrs Jennie, res 305 A st N

Sather Ole, carp, res 9 6th ave S

Sather Ove, gasftr U L H & P Co, res 421 12th st S

Saumweber George, lunch room 23 4th st S, rms 112 4th st S

Saunders Mrs Sina, bds 309 7th ave S

Sauvageau Armand C, carp, bds 116 6th ave S

Sauvageau Edmund, carp, res 116 6th ave S

Sauvageau Julian, student, bds 116 6th ave S

Sauvagea.u Miss Lucy, emp N W Tel Co, bds 116 6th ave S

Sauvageau Miss Melina, dressmkr, bds 116 6th ave S

Sauvageau Xavier, res 10 3rd st N

Sawyer Wm E, res 220 8th st N

Scandia Hotel, Thor Logan propr, 20 4th st N

Schanders Miss Ella, stenog, bds 1026 1st ave N

Scull Christian, plumber 16 4th st N, res 409 10th st N

Schill Lambert J, plumber C Schill, bds 821 7th ave S

Schillerstrom Iver F, janitor Normal Sch, res 712 9th st S

Schlekau Fred J, bkpr J Kiefer, res 14 3rd ave S W

Schmeckel Theodore, emp G M Huffaker, bds Rex Hotel

Schmidt Brewing Co, D D Gaskell mngr, rear 10 4th st S

Schmitt John T, painter, res 107 9th st S

Schoenhofen Peter Brewing Co, G W Wilhelm Agt, 629 Front

Schrankel Joseph C, tmstr, bds 1104 1st ave S

Schrankel Patrick J, cook Comstock Hotel, res 1104 1st ave S

Schranz Bros (John and Pierre J), Garage, 16 4th st N

Schranz Miss Clara M, clk Humphrey & G, bds 222 8th st S

Schranz John (Schranz & Peterson), res 316 7th st S

Schranz Joseph B, bkpr W H Diemert & Co, res 315 4th st N

Schranz Miss Margaret, bds 222 8th st S

Schranz Miss Marie E, stenog, bds 222 8th st S

Schranz Pierre J (Schranz Bros), res 222 8th st S

Schranz Thomas N, clk Schranz & Peterson, bds 222 8th st S

Shranz & Peterson (John Schranz, C O Peterson), Saloon, 304 1st ave S

Schrenkel Patrick, chef Comstock Hotel

Schroeder Mrs Adela, res 401 9th st S

Schroeder Henry F, cigar mnfr 317 1st ave N, res same

Schroner Christ, carp Fridlund Bros, bds 432 10th st S

Schultz John, bds 418 2nd ave N

Schultz Otto H, bartndr Comstock Hotel, res 413 9th st N

Schumacher Andrew P, bds 521 9th st N

Schumacher Charles E, res 521 9th st N

Schumacher Miss Esther, bds 521 9th st N

Schumacher Jacob G, bds 521 9th st N

Schweitzer Charles C, janitor High Sch, res 1016 4th ave S

Scott Leonard J, clk N P Ry, res 706 2nd ave S

Scott Robert, painter, res 702 2nd ave S

Seaberg Oscar, carp, res 107, 8th ave S

Seburg Ole, res 204 3rd st N

Second Ward School, 6th ave s w cor 2nd st S

Seeley Joseph, emp R R V Seed House, bds 402 2nd ave N

Segerlund Charles, emp Remley & Olson, res 307 15th st N

Seilset Miss Jennie, clk L F Moe & Co, rms 704 4th st S

Seveland John B, bartndr J Kiefer, res 1024 3rd ave S

Sever Jacob A, farmer, res 323 5th st S

Shaheen Akel, pool hall 204 1st ave N, res Fargo

Shaheen Fay, clk W Shaheen, bds 77 4th ave S W

Shaheen Nassip, clk W Shaheen, bds 77 4th ave S W

Shaheen Wadie, pool hall 5 4th st N, res 77 4th ave S W

Shanahan Earl M, bartndr Schrang & Peterson, res 320 2nd ave N

Sharp Edgar E, Lawyer First Natl Bank blk, res 811 11th st S

Sharp Emmet M, clk Stern & Field, bds 421 9th st S

Sharp James H, probate judge, res 421 9th st S

Sharp James H Jr, student, bds 421 9th st S

Sharp Miss Julia A, tchr 2nd Ward Sch, bds 421 9th st S

Sharp Miss Philadelphia M, tchr, bds 421 9th st S

Shay Ole, rms 17 5th st N

Sheffield George W, opr G N Ry, res 612 1st ave N

Sheffield Miss Lucy M, tchr, bds 612 1st ave N

Sheridan Peter, rms 413 1st ave N

Sherlund Frank, bds E W Rundgren

Sherman Alfred, bartndr E F Smith, rms 112 4th st S

Sherman Bion C (B C Sherman & Co), rms 516 Front

Sherman B C & Co (B C and Ward Sherman), harness 516 Front

Sherman Ward (B C Sherman & Co), bds 12 8th st S

Shern Olga, domestic 603 8th st S

Sherrill Wm M, carp, res 419 9th st N

Shiley Arthur E, bicycle repr 16 5th st N, res 205 10th st S

Shoars Charles E, rms 211½ 4th st S

Siegel Wm, porter Matt Mickelson, res 212 4th st N

Siem Miss Annie, emp C E Belknap, rms Kassenborg blk

Sikes Charles H, gardener, res 323 6th st S

Sill Chester, mach Emerson-B Co, res 608 9th st N

Simmons Miss Amy E, clk Herbst Dept Store, bds 413 A st S

Simmons Charles W, musician, res 413 A st S

Simmons D Dwight (D D Simmons Co), res Fargo

Simmons D D Co (D D Simmons), 5 6th st N, Warehouse cor 7th st and G N tracks

Simmons George E, bds 413 A st S

Simonitsch Miss Adelaide E, bds 603 4th ave S

Simonitsch Aloysius N, student, bds 603 4th ave S

Simonitsch Miss Anna E, nurse, bds 603 4th ave S

Simonitsch Jacob M, bkpr V Blatz Brew Co, bds 603 4th ave S

Simonitsch Miss Julitta B, student, bds 603 4th ave S

Simonitsch Mathias, Propr Western Bottling Works and Agt Val Blatz Brew Co, res 603 4th ave S

Simonson Jacob, porter Wilson & Larson, rms 312 2nd ave N

Simonson Mary (wid Knute), res 112 4th st S

Simpson Burton G, lineman N W Tel Co, res 505 4th st S

Sinatte Miss Katherine, tchr Central Sch, bds 1023 7th ave S

Sindar Paul J, emp Shotwell Floral Co, res 323 6th st S

Sjoholm Miss Lillie, clk Quale & Martinson, bds 224 4th st N

Sjoholm Swen E, res 224 4th st N

Skauge Oscar O, clk Christianson & W, res 811 5th st S

Skog Charles, lab, res 225 11th st N

Skog Fritz, bds 225 11th st N

Skog Helmar J, lab, bds 225 11th st N

Skolin Adolph, bartndr Higgins Aske Co, rrns 220 1st st N

Skridsol Mrs Julia, res 16 3rd st N

Skridsol Olaf N, grocer 109 1st st N, res same

Smaby Carl, carp, res 403 4th st S

Smith Arnold E, res 103 7th ave S

Smith Arthur G (Iowa Land & Loan Co), rms 224 6th st S

Smith Edward F, saloon 300 1st ave S, res 124 4th st S

Smith George P, driver W D Morrow, res 1015 Front

Smith Miss Helen E, tchr Normal Sch, res Fargo

Smith John T, livery, res 113 1st st N

Smith Mrs Julia, res 213 2nd st S

Smith Julius, driver Fargo Mill Co, bds 105 7th ave S

Smith Miss Mary H, clk O N Skridsol, bds 113 1st st N

Smith Mons, res 105 7th ave S

Smith Moses, res 505 10th st S

Smith Miss M Esther, student, bds 124 4th st S

Smith Peter N, emp G N Ry, bds 1015 Front

Smith Wm, lab, res 11th st S bet 1st and 2nd ave

Snyder Adam, res 214 8th st N

Snyder Charles, res 14th st N cor 10th ave

Snyder George, res cor 15th st N and 8th ave

Snyder Rebecca (wid Philip), res 15th st cor 8th ave N

Snyder Samuel J, bds 15th st N cor 8th ave

Soenens Peter, lab, res 1230 1st ave S –

Solberg Alfred J (Solberg & Nelson), bds New Columbia

Solberg Mrs Mary, dressmkr, res 117 7th ave S

Solberg & Nelson (A J Solberg, A T Nelson), grocers 610 Front

Solman Hjalmer, cook, res 22 3rd st N

Solheim John A, bds 523 11th st S

Solman Helmer, cook, res 22 3rd st N

SondralL Oliver L, pros M’h’d Farmers Elev Co, res 1017 2nd ave N

Sontag Martin, res 903 7th ave S

Soosen Henry, saloon 11 4th st N, res 113 4th st N

Soreide Anders, janitor Concordia College, bds same

Soreide Olaf, eng Concordia College, bds same

Souers Arthur (Central Land Co), res 911 2nd ave S

Souers Eldon F, emp Remley & Olson, bds 611 10th st S

Souers Margaret (wid John), res 611 10th st S

South L Oscar, tmstr John Lamb, res 213 4th st S

Spaulding Arthur R, painter, res 1106 1st ave S

Sperling Frank, lather, res 1036 1st ave N

Sprague Elisha C, real est Kiefer blk, res 903 7th st S

Staake Edwin J, res 708 10th st S

Staake Miss Hildegard E, nurse, bds 708 10th st S

Staake Miss Olga C A, tchr, bds 708 10th st S

Staake Mrs Ulrika, midwife, res 708 10th st S

Stahl Mrs Lizzie, res 508 5th st S

Stahl Otto H, printer, bds 508 5th st S

Stalley Francis C, student, bds 714 8th st S

Stalley Frederick, register of Deeds, res 714 8th st S

Stalley Harold A, clk Fred Stalley, bds 714 8th st S

Standish Miss Margaret, bds 702 7th ave S

Stanford Conrad, driver Schoenhofen Brew Co

Star Implement Co, J H Hanson mngr, 621 Front

State Normal School, F A Weld Pres, 7th ave and 12th st S

Steen John, student, bds 117 7th st S

Steen Samuel A, res 117 7th st S

Stefanes Rudolph, res 705 1st st S

Steffarud Miss Alma, student, bds 807 9th st N

Steffarud Einar H, mach J I Case Co, bds 807 9th st N

Steffarud Emil H, mach J I Case Co, res 807 9th st N

Steffarud Henry, mach, bds 807 9th st N

Steffis Hubert, painter, bds 215 4th st N

Steger Miss Wanda S, sec pres Normal Sch, rms 819 11th st S

Stein Wm G, bartndr E F Smith, rms 112 4th st S

Stern Herbert, clk Stern & Field, rms 306 6th st S

Stern Joseph B, mngr Gartner & Co, rms 119 4th st S

Stern Sigmund C, clk Stern & Field, rms 305 4th st S

Stern & Field (H M & S M Field), Proprs Palace Clothing and Shoe Store, 404 Front

Steinberg Clementine (wid Benjamin), res 520½ Front

Steinberg Louis V, clk H Bachenheimer, bds 5201/2 Front

Stevens Hubert, bds 214 2nd st S

Stevens Martin J, bds 214 2nd st S

Stevens Thomas E, lab, res 214 2nd st S

Stevenson Miss M Adeline, tchr 2nd Ward Sch, bds 313 7th st S

Stevenson Wm J, farmer, res 313 7th st S

Still Miss Ada J, tchr, bds 811 2nd ave S

Still Miss Mary O, tchr, bds 811 2nd ave S

Still Wm J, carp, res 811 2nd ave S

Stockman John W, tchr Central Sch, rms 119 5th st S

Stodder Louis T, agt N P Ry, res 415 2nd ave S

Stodder Louis T Jr, messr Northern Ex Co, bds 415 2nd ave S

Stodder Miss Margaret W, bds 415 2nd ave S

Stodder Miss May L, student., bds 415 2nd ave S

Stoike Freda, emp New Columbia Hotel

Stolt Albert H, res 112 3rd st N

Stone Miss Hattie, bds 505 10th st S

Stonedahl Martha (wid Ole), nurse, rms 710 7th ave S

Strand Alexander, gardener, bds 13 7th ave S W

Strand Benjamin A, student, bds 13 7th ave S W

Strand Benjamin O, res 13 7th ave S W

Strand Miss Bertha M, student, bds 13 7th ave S W

Strand Thomas, emp N P Ry, bds E W Rundgren

Strathdee James R, res 223 16th st N

Streeter Mrs Nona, emp Remington Pkg Co, res 1036 1st ave S

Stribley John F, trav agt Standard Oil Co, res 1215 7th st S

Stribley Orris J, student, bds 1215 7th st S

Strom Miss Ethel, stenog F H Peterson, bds 121 8th ave S

Strom Iver, janitor Normal Sch

Strong August W, farmer, res 508 A st S

Strothman Adolph H, emp Fargo Feed Mill, bds 213 2nd st S

Strub Miss Anna, bds 1215 6th st S

Strub Bernard, bds 1215 6th st S

Strub Ferdinand, res 1215 6th st S

Strub Hugo, mach opr Fargo Forum, res 1203 6th st S

Strub Mrs Hugo, mach opr Moorhead News, res 1203 6th st S

Strub Joseph, bds 1215 6th st S

Strub Wm A, baker Geo Pirie Co, bds 1215 6th st S

Stubstad Christine, domestic, 610 9th st S

Studlien Robin O, bartndr J Kiefer, rms 10 3rd st N

Stitz Joseph, barber L J Moody, rms 120 5th st S

Sullivan A W, waiter W H Diemert & Co

Sullivan Patrick J, farmer, res 303 7th st S

Sullivan Wm H, bartndr Higgins Aske Co, rms 208 3rd st N

Sundahl Rasmus J, emp N P Ry, res 201 3rd st S

Sundfor Alfred, cook, res 415 1st ave N

Sundstad Miss Aurora, dressmkr, bds 522 A st S

Sundstad Elias C, res 522 A st S

Sundstrom Gust, fireman G N Ry, bds 101 11th st N

Surratt Frank, fireman G N Ry, rms 612 1st ave N

Sutton James C, cash G N Ry, res 124 14th st N

Sutton Ure C, carp, res Kassenborg blk

Svenkesen Signe (wid Gunder C), res 413 11th st S

Svenkesen Svenke C, bds 413 11th st S

Svenkesen Wm G, mach Harris Bros, bds 413 11th st S

Swadling Miss Gladys M, bds 706 3rd ave S

Swaldie Annie R (wid Ole), res 124 3rd st N

Swanholm Gust, meat ctr Benson & Olson, res 209 2nd st S

Swanholm Pehr, rms 823 Front

Swanson Carl, rms 218 11th st S

Swanson Miss Helen, bds 81 4th ave S W

Swanson Louis, tmstr John Lamb, res 23 5th st S

Swanson Nels, contractor, bds 1420 1st ave N

Swanson Otto, switchman N P Ry, res 211½ 1st st N

Swanson Peter, contractor, bds 1420 1st ave N

Swanson Peter, bartndr H C Miller, res 124 9th ave S

Swanson Miss Selma, dressmkr, bds 903 7th ave S

Swedberg Eleanor (wid Magnus), res 321 9th st N

Swedberg Miss Emma C, bds 321 9th st N

Swedish Luth Church, Rev F M Eckman pastor, 205 6th st S

Swedish Mission Church, 2nd ave S bet 9th and 10th sts

Swedman Ellen (wid Andrew J), res 418 10th st N

Swedman Enoch J, clk Pederson Merc Co, rms 418 10th st N

Swedman Rupert G, painter F Johnson Co, bds 418 10th st N

Swensen Albin W, student, bds 122 6th ave S

Swensen Christian, carp, res 122 6th ave S

Swensen Miss Minnie E, emp N D Ind Tel Co, bds 618 3rd st S

Swenson Samuel A, fireman Electric Light Pt, res 618 3rd st S

Swenson Andrew, farmer, res 824 12th ave S

Swenson Swen P, carp, res 1311 7th st S

Syron Mary A (wid Michael), bds 810 5th ave S

Bookmark the permalink.

Comments are closed.