B – 1915 City Directory

B

Bachenheimer Hugo, clothing 616 Front, res 405 9th st S

Baggerud Ole E, porter W H Diemert & Co

Bailey George W, elec Water & Light Dept, res 507 10th st S

Baker Miss Dorothy, bds 71 4th ave S W

Baker Louis W, tray agt, bds 71 4th ave S W

Baker Miss Myrtle, tchr, bds 71 4th ave S W

Baker Samuel, tinner, res 523 11th st N

Baker Stephen W, carp, res 71 4th ave S W

Bakke Oscar, clk W M Nesheim, bds New Columbia

Bakken Andrew, emp N P Ry, res 905 Front

Baldwin Forest E, clk Comstock Hotel

Baldwin Frank E, policeman, res 16 6th st N

Ballard Caswell A, prof Normal Sch, res 604 8th st S

Ballard Miss N, tchr 2nd Ward Sch, rms 313 7th st S

Banta Miss Ethel, tchr Normal Sch, bds 505 8th st S

Barlow Robert W, waiter Northern Hotel, bds same

Bartholomaus Mrs Carolina, rms Kassenborg blk

Bartholomaus Henry G, bds 610 4th ave S

Bartholomaus Miss Louise M, emp C E Belknap, rms Kassenborg blk

Bartholomaus Wm F, res 610 4th ave S

Barton Eugene A, trav agt, res 120 12th st N

Bastain John A, elec, bds 17 6th ave S W

Bastain Joseph H, chief eng Electric Light Pt, res 17 6th ave S W

Baum John, emp N P Ry, res 424 13th st N

Baum Louis, bds 424 13th st N

Bauman Herman E (Empire Land Co), rms Wheeler blk

Baumer Anton, lab, res 1502 2nd ave N

Bay Elmer G, bds 1016 3rd ave N

Bay Gordon J, bds 1016 3rd ave N

Bay Hans C, trucker G NRy, res 1016 3rd ave N

Bayer Mabel (wid John M), res 425 7th st S

Beach Joseph B, lab, res 105 2nd ave S

Beardsley Miss Edna, tchr Central Sch, rms 107 6th

Beauchaine Ephraim A, cash J Gund Brew Co, res 110 6th st S

Beaulieu Mrs Julia, res 16 3rd st N

Beck Miss Florence C, student, bds 122 6th st S

Beck Miss Grace, bds 106 3rd st N

Beck Julius, res 106 3rd st N

Beck Melvin E, clk O C Beck, bds same

Beck-Morrow Co (O C Beck, W D Morrow), Undertakers and Funeral Directors, 614 Front

Beck O C, Furniture, Carpets, Sewing Machines and Window Shades 614 Front, Mayor of Moorhead, res 122 6th st S

Beck Wm J, bds 106 3rd st N

Beckman Miss Emma C, bds 302 1st st N

Beckman Olaf L, bricklyr, res 302 1st st N

Belknap Charles E, Propr Belknap Dairy Lunch 702 Front, res First Natl Bank blk

Benedict Miss Ida H, tchr Normal Sch, rms 611 8th st S

Bennett A Mary (wid Samuel), res 909 1st ave S

Bennett Sander B, steamftr, bds 909 1st ave S

Bennifield Bonnie J, clk Comstock Hotel

Benning Joseph J, carp, res 119 2nd st N

Benson Albert, res 519 7th st S

Benson Albin W, bds 903 2nd ave N

Benson Miss Amanda B, dressmkr, bds 903 2nd ave N

Benson Carrie (wid John), bds 302 4th st N

Benson Ole, lab, rms 11 5th st N

Benson Swan P, res 903 2nd ave N

Berg August B, emp Monson Trunk Co, bds 21 2nd ave S W

Berg Miss Gertrude, bds 21 2nd ave S W

Berg John A, saloon 223 1st ave S, res 514 4th st S

Berg Margaret (wid Ingebret), res 21 2nd ave S W

Berg Morris, bartndr S Lundgren, res 523 4th ave S

Berg Samuel, mach, rms 218 11th st S

Bergan Stephen, emp Iowa Land Co, rms 414 2nd ave S

Bergan Thomas A, collr I H Co of A, rms 509 6th st S

Bergedahl Miss Tillie, waiter, rms 120 6th st S

Berggren Miss Alma M, emp A J Wright & Sons, bds 215 11th st N

Berggren Charlotte (wid Franz O), res 215 11th st N

Berggren Henning V, driver Fire Dept, bds 215 11th st N

Berglund John, lab, bds 307 15th st N

Berglund Victor, clk Palace Clothing Co, bds 715 2nd ave S

Bergquist Albert W, res 1320 1st ave N

Bergson Jeannette, domestic Moorhead Hospital

Bergstrand Miss Ellen M, student, bds 324 A st N

Bergstrand Henry J W, student, bds 324 A st N

Bergstrand John G, harnessmkr, res 324 A st N

Bergstrom Miss Emily, dressmkr, bds 214 2nd ave N

Bergstrom Israel, mining investments 402 Front, rms same

Bergstrom Mrs Mary, restaurant 6 4th st S, res same

Bergstrom Peter G, Grocer, res 303 11th st N

Berkey John, emp G N Ry, res 120 13th st N

Berman Oscar, tmstr John Lamb, rms 18 5th st S

Berrigan Thomas J, barber 418 Front, res 515 4th st S

Bertelson Olof M, carp, res 806 3rd st S

Besserer Wm G, tailor A Skoog, res 518 A st S

Best Fred H (Miller & Best), res Fargo

Bestic A King, trav agt, res 621 8th st S

Bielfeldt Henry J, painter, res 122 14th st S

Billstein Louis P, clk Hamm Brew Co, rms 509 6th st S

Birklund Thor, painter F Johnson, bds 420 1st ave S

Bisiar Thomas G, cook C F Belknap, rms 805 Front

Bistram Anton, lab, res 312 2nd ave N

Bjelde Gilbert A, res 715 1st st S

Bjordahl Einar, carp, rms 704 4th st S

Bjorklund Carl E, janitor Normal Sch, res 217 11th st S

Bjorklund John, shoemkr 9 5th st N, rms 520½ Front

Bjorkmam Carl, emp A Anderson, rms 20 3rd st N

Bjorkquist Andrew M, carp, res 615 9th st S

Bjorkquist Miss Anna M, clk Black Co, bds 615 9th st S

Bjorkquist Carl L, contractor, res 621 8th st S

Bjorkquist Christina (wid Edward L), res 515 10th st S

Bjorkquist Gunnar C, bricklyr, bds 621 8th st S

Bjorkquist Miss Mary H, student, bds 615 9th st S

Bjorkquist Oscar W, student, bds 621 8th st S

Bjorkquist Rudolph O, carp, bds 615 9th st S

Blakeway Henry 5, driver Penn Oil & Supply Co, res 1028 4th ave N

Blanchard James B, res 224 8th st N

Blatz Val Brewing Co, M Simonitsch Agt, 615 Front

Blegen Alfred J, emp Park G & M, bds 723 4th st S

Blegen Arthur O, bkpr Remley & Olson, bds 723 4th st S

Blegen Lawrence I, emp Ford Motor Co, res 715 5th st S

Blegen Olaus A, tmstr Hopeman Const Co, res 723 4th st S

Blegen Oscar, student, bds 723 4th st S

Blount James F, porter Higgins Aske Co, res 101 2nd ave S

Blount Joseph R, bds 101 2nd ave S

Boatman Byron B, bds 406 13th st N

Boatman Clarence E, eng, res 109 2nd ave S

Boatman Ernest, bds 406 13th st N

Boatman Miss Minnie E, bds 406 13th st N

Boatman Robert P, farmer, res 406 13th st N

Bodkin Wm J, res Comstock Hotel

Boisvert Alfred T, farmer, bds 427 A st S

Boisvert Miss Aurora, bds 427 A st S

Boisvert Henry N, clk de Lendrecie Co, bds 427 A st S

Boisvert Miss Philomena V, clk de Lendrecie Co, bds 427 A st S

Boisvert Philomena (wid Alfred J), res 427 A st S

Bolster C Matilda (wid Charles), res 414 2nd ave S

Bolster Frank D, emp Ford Motor Co, bds 414 2nd ave S

Bolster Orley P, trav agt, res 414 2nd ave S

Bond Stanley, res 212 2nd st S

Boone Rev Francis B, pastor Grace M E Ch, res 407 2nd ave S

Bordsen Beard W, clk J G Ramsey, res 303 1st ave S

Bordsen Charles E, opr W U T Co, res 317 2nd ave N

Borg Knute, lab, rms 1209 2nd ave S

Borgen Louis T, bkpr, bds 710 4th st S

Borgen Miss Louise, clk Lyceum Theatre, bds 710 4th st S

Borgen Ole T, Mngr Interior Lumber Co, res 209 8th ave S

Borgen Syver T, letter carrier, res 709 11th st S

Borgen Thov L, carp, res 710 4th st S

Bossler John, porter M Anderson, bds 306 1st ave S

Bossman Ruth, domestic 803 6th st S

Bowman Adolph W, printer Fargo Forum, res 807 5th st S

Bowman Oscar J, pressman, res 709 6th st S

Boyd Miss Katherine, res 21½ 4th st S

Braaten Miss Ella, cook J A Karlstrom, rms 306 2nd ave S

Brady Bros (M F, J L), barbers, 206 1st ave N

Brady James L (Brady Bros), rms Fargo

Brady Martin F (Brady Bros), res 120 3rd st N

Brady Michael B, emp Brady Bros, res 206 1st ave N

Braman Charles A, livery, res 1034 4th ave N

Brandon Ole, cook G H Jenkinson, rms 17 4th st S

Brandt Mrs Mary, res 721 10th st S

Brandvold Carl A, res 112 6th ave S

Bratten Lawrence M, painter, res 218 1st st S

Brattensborg Albert, bds 225 4th st N

Brattensborg Hans J, carp, bds 225 4th st N

Brattensborg Hans T, carp, res 225 4th st N

Brattensborg Henry, driver Moorhead Hdwe Co, bds 225 4th st N

Brattensborg Miss Nora C, stenog, bds 225 4th st N

Brattensborg Miss Olga L, tchr, bds 225 4th st N

Brattensborg Theodore, carp, bds 225 4th st N

Bratvold Ole, carp, res 822 11th st S

Breiland Aadone H, farmer, res 801 5th st S

Breit John S, emp G N Ry, res 506 9th st N

Brekke John, res 312 13th st N

Brendemuhl Frederick, physician 610 Front

Brennan Jessie (wid Charles), stenog G E Perley, rms 614 8th st S

Brennun Miss Clara, bds 510 10th st S

Brennun Miss Laura, dressmkr, bds 510 10th st S

Brennun Miss Martha, student, bds 510 10th st S

Brennun Peter J, res 510 10th st S

Brieske Frank G, cash Heileman Brew Co, res 522 9th st N

Briggs Irwin H, res 416 15th st N

Briggs John W, bds 616 9th st N

Briggs Wm R, gardener, res 616 9th st N

Brink Andrew, rms 303 10th st N

Brokmeier Henry O, bartndr S P Diemert, res 220 1st st S

Brooten Miss Ingre, bds 203 4th st S

Bronson Alexander W, bartndr Mattson & Thoreson, res 23 4th st N

Bronson Mrs Flossie, Propr European Hotel, res same

Brophy Fred M, v pres R R Farm Loan Co, res 1022 5th ave S

Brown Andrew M, barber C J Crosgrove, res Martinson blk

Brown Miss Anna, bds 713 3rd ave S

Brown Charles M, barber, res 908 11th st S

Brown Clarence E, Variety Store 504 Front

Brown Miss Dolores, stenog, rms 524 4th st S

Brown Mrs Emily N, dep Register of Deeds, res Martinson blk

Brown Frank, barber S G Johnson, bds New Columbia

Brown Frederick E, bds 402 A st S

Brown John N, dentist Wheeler blk, res 713 3rd ave S

Brown Peter 5, tmstr Bowers Bros, res 402 A st S

Bryant Eliza J (wid Samuel W), res 624 8th st S

Bryce John H, clk J G Ramsey, rms 122 2nd ave N

Bryne Easton, cook L Howard, rms 122 2nd ave N

Burgeson Edwin J, policeman, res 26 5th ave S W

Burley Emma (wid Wm F), res 418 5th st N

Burley Lloyd B, emp G N Ry, bds 418 5th st N

Burley Wyman H, res 424 5th st N

Burnham Elsie A (wid Ozro W), res 113 4th st S

Burnham Miss May D, tchr, bds 113 4th st S

Burt Charles B, Mngr Hennepin Brewing Co, res Fargo

Burton Albert, rms 127 2nd st N

Buttweiler Miss Anna, clk H Woody, rms 611 1st ave S

Byler Frank L (Miller & Byler), res 215 7th st S

Bookmark the permalink.

Comments are closed.